Anasayfa - Yapay Zeka - OpenAI artık kullanıcıların GPT’lerle ChatGPT’nin özel sürümlerini oluşturmasına izin verecek

OpenAI artık kullanıcıların GPT’lerle ChatGPT’nin özel sürümlerini oluşturmasına izin verecek

Yaklaşık bir yıl önce OpenAI, o zamandan beri bir ev ismi haline gelen ve hızla büyüyen yapay zeka sektöründeki hızlandırılmış ilerlemelerin yolunu açan sohbet robotu ChatGPT’nin lansmanı ile üretken yapay zeka konusunda – büyük bir şekilde – ilerlemeye başladı. Görünüşe göre CEO Sam Altman ve diğer yöneticiler ChatGPT’nin birinci yaş gününü, kullanıcıların ChatGPT’nin özel versiyonlarını oluşturmalarına olanak tanıyacak yeni bir platform olan GPT’lerin kullanıma sunulmasıyla birkaç hafta erken kutluyor.

Duyuru OpenAI’nin 2023 DevDay açılış konuşması sırasında yapıldı. Bu GPT’ler ChatGPT’nin belirli amaçlara hizmet eden özel versiyonlarıdır. Akıllı telefonunuzdaki tek amaçlı uygulamalar ve özellikler gibi, GPT’ler de ChatGPT’nin göreve özgü yinelemeleridir. Bununla birlikte, basit bir zamanlayıcı veya sesli talimatları yazıya dökmek için dijital bir asistan sağlamak yerine, GPT’ler kullanıcı tercihlerine göre çok çeşitli görevleri yerine getirmek üzere eğitilebilir. Özetle, GPT’ler, birkaç ay önce piyasaya sürülen ve kullanıcıların istemlere kişisel talimatlar ekleyerek ChatGPT deneyimlerini özelleştirmelerine yol açan Özel Talimatlar özelliğinin bir uzantısı olarak geliyor. Her GPT’ye web taraması, DALL-E ve OpenAI’nin yazılım yazmak ve yürütmek için Kod Yorumlayıcı aracına erişim izni verilebilir.

ChatGPT’de olduğu gibi, özel GPT’lerle yapılan sohbetler gizli kalır ve GPT oluşturucularla paylaşılmaz. Kullanıcılar, verilerinin üçüncü taraf API’lere gönderilip gönderilemeyeceğine karar verebilir. OpenAI, GPT’lerin kullanım politikalarına uymasını sağlamak ve zararlı içerik veya faaliyetlerin yayılmasını önlemek için sistemler uyguladı. “Bu ayın ilerleyen günlerinde, doğrulanmış oluşturucuların yaratımlarını içeren GPT Mağazasını açıyoruz. GPT’ler mağazaya girdikten sonra aranabilir hale gelecek ve liderlik tablolarında yükselebilecek. Ayrıca üretkenlik, eğitim ve “sadece eğlence için” gibi kategorilerde karşılaştığımız en faydalı ve keyifli GPT’leri öne çıkaracağız. Önümüzdeki aylarda, GPT’nizi kaç kişinin kullandığına bağlı olarak para da kazanabileceksiniz.” OpenAI, Altman ise şirketin “en çok kullanılan ve en faydalı GPT’leri yapan kişilere gelirimizin bir kısmını ödeyeceğini” belirtti.

GPT’lerin en önemli avantajlarından biri, özelleştirmeye yönelik kullanıcı dostu yaklaşımdır. Kullanıcılar kendi özel yapay zeka asistanlarını oluşturmak için kapsamlı kodlama bilgisine ihtiyaç duymuyor. Kodlama engelini ortadan kaldırarak doğal dil kullanarak yapay zeka modeliyle etkileşime girebilirler. “Herkes kendi GPT’sini kolayca oluşturabilir; kodlama gerekmez. Bunları kendiniz için, sadece şirketinizin dahili kullanımı için veya herkes için yapabilirsiniz. Bir tane oluşturmak, bir konuşma başlatmak, ona talimatlar ve ekstra bilgi vermek ve web’de arama yapmak, görüntü oluşturmak veya verileri analiz etmek gibi yapabileceklerini seçmek kadar kolaydır” dedi.

OpenAI, GPT’lerin harici hizmetlerle de entegrasyon sunacağını ve bunun Canva ve Zapier’den başlayarak e-postalar, veritabanları ve daha fazlası gibi verilere erişmek için yeteneklerini büyük ölçüde artırabileceğini belirtti. Kullanıcılar GPT’leri çeviri API’lerine bağlayabilir, veritabanlarına erişebilir, e-postalarla etkileşime girebilir ve daha fazlasını yapabilir. Bu esneklik GPT’lerin çok çeşitli işlevlere hizmet etmesini sağlayarak onları çeşitli görevler için değerli araçlar haline getiriyor. Çarşamba gününden itibaren, ChatGPT Enterprise kullanıcıları yalnızca dahili GPT’ler tasarlayabilecek ve dağıtabilecekler. Yönetici konsolu, GPT’lerin nasıl paylaşılacağını ve harici GPT’lerin işletmelerinde kullanılıp kullanılamayacağını seçmelerine olanak tanıyor. Ve eğer bu yeterli değilse, OpenAI ayrıca kullanıcıların özel GPT’lerini toplulukla paylaşabilecekleri bir platform olan GPT Mağazasını da başlatmaya hazırlanıyor. Bu pazar yeri, içerik oluşturuculara yapay zeka asistanlarından para kazanma fırsatı sunacak. Kullanıcılar GPT’lerini doğrudan paylaşabilirken, GPT Mağazası bu özel yapay zeka asistanlarını paylaşmak ve bunlara erişmek için merkezi bir alan sağlıyor.

Yapay Zeka - 07 Kasım 2023

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *